A Ding
bobo 2006.01.14. 17:49
A kutya õsnek mai ismereteink szerint a farkast tartjuk, de ez nem volt mindig ilyen egyrtelmû. Szmtsba jhettek volna ms llatok is, mint lehetsges felmenõk, hiszen legrgibb bartunknak kiterjedt rokonsga van szerte a vilgon. A kutyaflk csaldja krlbell harminc fajt szmll (azrt krlbell, mert egyes formkat hol nll fajknt, hol alfajknt kezelnek).
Nem farkastl, hanem hzikutytl szrmaznak a dingk
A dingk, Ausztrlia vadkutyi nem farkastl, hanem dlkelet-zsiai hzikutytl szrmaznak – derl ki egy j nemzetkzi kutatsbl.
Feltehetleg tezer vvel ezeltt, csnakon rkezhetett zsibl Ausztrliba az a vemhes nstny kutya, amelybl a dingk „elvadultak” - erre az eredmnyre jutott a stockholmi Royal Institute of Technology s a sydney-i University of New South Wales kutatinak vizsglata, amelyrl a Proceedings of the National Academy of Sciences cm szaklap legfrissebb szmban szmoltak be.
A ding kinzetre hasonlt a hzikutyra, leginkbb taln egy kzepes mret juhszkutyra. Vannak azonban nyilvnval lettani s viselkedsbeli klnbsgek is kztk. A ding pldul vente csupn egyszer ellik, szemben a kutykkal, amelyek akr tbbszr is, valamint az ebekkel ellenttben inkbb vonyt, mint ugat. gy nem csoda, hogy rgi vita trgya, vajon a dingk a farkasoktl, vagy a hzikutyktl szrmaznak-e.
A mostani vizsglat sorn dingk, farkasok s kutyk mitokondrilis DNS-nek (mtDNS) vltozsait vizsgltk. A mitokondrium a sejtek egyik alkoteleme, a sejtek lgzsben s anyagcserjben rsztvev sejtszervecske. A mtDNS jobban megrzdik, mint a sejtmag genetikai informcija, s kevsb van kitve mutciknak. Ezrt fordulnak hozz elszeretettel az eredetkutatsok s a rokonsgi viszonyok meghatrozsban.
A kutatk 211 ausztrl ding, a vilg minden rszrl 676 kutya, 38 farkas, valamint 19, a polinz szigetvilgban az eurpaiak felbukkansa eltti idkbl szrmaz kutya csontjbl szrmaz mitokondrilis DNS-mintt tanulmnyoztak t.
Az eredmnyek szerint a dingk nem a farkasoktl szrmaznak. Legszorosabb rokonsgban a Thaifld s Kna dli rszn kitenysztett kutyafajtkkal llnak. A kutatk szerint a dingk gy nznek ki, mint az tezer vvel ezeltti Dlkelet-zsiban l hzikutyk.
A mitokondrilis DNS vizsglata azt is megmutatta, hogy a dingk vagy egy kzs stl szrmaznak, vagy nhny, egymssal nagyon szoros rokonsgban ll kutytl.
A kutats eredmnye egybknt sszevg az eddig feltrt dingkvletekkel is. A legidsebb eddig tallt kvletek 3000–3600 vesek, m a kormeghatrozs bizonytalan, nem kizrt, hogy akr 5000 vesek is lehetnek.
A dingknak az lelemszerzs sorn az ersznyesfarkasokkal, - a helyiek szhasznlata szerint, a tasmniai tigrissel -, kellett megkzdenik. A harcban a dingk diadalmaskodtak: az vezredek sorn Ausztrliban fokozatosan eltnt az ersznyesfarkas, csak egy kis populci maradt fenn a kontinenstl dlre fekv apr szigeten, Tasmniban, ahov a dingk nem jutottak el. Az utols ersznyesfarkas 1936-ban fogsgban pusztult el. A felttelezsek szerint a dingknak az ersznyes farkasokkal vvott harcban elnykre vlt a mltbli hziasts, valamint hogy sokkal inkbb trsas termszet llatok voltak, mint ellenfeleik.
|