A Farkaspk
bobo 2006.01.14. 18:11
A farkaspk a Lycosidae csald tagja. A Sosippus nembe tartoz farkaspkokon kvl ezek a pkok nem sznek hlcsapdt; nmelyik hljval rgzti fld alatti regeinek falt. Egyes fajtk termszetes regekben laknak, msok pedig letket vndorlssal tltik. A tbbi pkkal ellenttben a farkaspk ltsa igen j s ldozatukat ldzve fogjk el.
A farkaspkok szrevtelt megknnyti az, hogy a nstny tojsait egy pkselyembl sztt zskban tartja potrohhoz rgztve. Kikelsk utn a sok pici pk anyja hasra s htra mszik s hossz ideig ott utaznak...
A pk, akiben mly nyomokat hagy az els udvarl
A nstny farkaspk szvesebben randizik olyan hmekkel, amelyek hasonltanak azokra, akikkel szexulisan rett vlsa eltt tallkozott.
St, az ilyen hmeket az udvarls sorn kisebb valsznsggel falja fel a harcias amazon. Ez az els felfedezs, amely azt lltja, hogy a gerinctelen kztt is ltezik trsas felismers, s az emlkezs az let klnbz szakaszaiban mkdsbe lp. A felfedezs a Proceedings of the National Academy of Sciences amerikai tudomnyos lap eheti szmban jelent meg. A vadon l farkaspkok hmjei - schizocosa uetzi – gyorsabban rnek, mint a nstnyek. Ez azt jelenti, hogy mg a nstny mg kptelen a prosodsra, szmtalan szexulisan rett hm legyeskedik krltte. Azok az ingerek, hmek, amelyekkel a nstny ebben az idszakban tallkozik, az szexulis preferencii tern egsz letre kihat.
Szexi lbak
A hm gy igyekszik a nstnyt elcsbtani, hogy mellslbt lengeti fel. Szrs mellslba vltozatos szn lehet, a sttbarntl a sznfeketig sokfle rnyalatot felvehet.
A nstny ez alapjn klnbzteti meg krit. A mr szexulisan rett nstny szvesebben prosodik olyan hmekkel, amelyek lbszne megegyezik a serdlkorban ltottakkal.
Azok a hmek, amelyek nem illenek a trendbe, vacsoraknt vgzik, mieltt a pr kzelebbi ismeretsgbe kerlhetne. A nstny teht kerli a nem ismers hmekkel val przst, st vdekezik is ez ellen – felfalja udvarljt.
Az emlsk pp fordtva vlasztanak
A felfedezs szerint, a gerinctelenek is rendelkeznek a trsas felismers kpessgvel – olyan valamivel, amit korbban nem feltteleztek a tudsok. St, a trsas lmnyek befolysoljk a prvlasztst, s meglepets az is, hogy az lmnyekre a vedlst kveten is emlkszik az llat – nyilatkozta a kutats vezetje, Dr Eileen Hebets, a New Yorki Cornell University professzora a BBC-nek.
Az emlsknl a trsas felismers pp ellenttes clt szolgl. k ugyanis elszeretettel vlasztanak olyan trsat, aki nem ismers nekik, hogy elkerljk a rokonnal val nemzst. m a farkaspkok olyan srn fordulnak el, hogy a beltenyszet valsznsge minimlis.
Evolcis elny?
Az ilyen jelleg magatartsformk rendszerint evolcis elnykkel jrnak. Az egyelre mg nem vilgos a kutatknak, hogy milyen evolcis elnykrl lehet ebben az esetben sz, de az pldul elkpzelhet, hogy mivel a fittebb, ersebb hmek elbb rnek, ezrt a legalkalmasabbat vlasztani igyekv nstny, azt vlasztja, amelyet mr kora „kamaszkorban” megismert.
Msrszt elkpzlehet az is, hogy a szokatlan kinzet hmek az retlen nstny eltt azrt sem fesztettek peckesen, mert tl puhnyak, nypicak voltak. gy a nstny jobban teszi, ha kerli ket, vagy vgs esetben, megakadlyozand, hogy gyermekei apjv vljon egy arra mltatlan, felfalja ket.
Mivel a farkaspkok szmos hasonl fajjal lnek kzelsgben, az ismers egyed kivlasztsa azt a clt is szolglhatja, hogy a nstny a megfelel fajbl vlasszon prt.
A nstny farkaspkokat, amelyek 20 naposan vlnak szexulisan rett, hrom hetes intervallumokban vizsglta a kutatcsoport. m mivel ezek az llatok krlbell egy vig lnek, trsas emlkezetket rdemes tovbbvizsglni. Egyelre nem tudni pldul azt sem, hogy milyen hossz a pkok memrija.
|