A farkas
bobo 2006.01.15. 17:07
Amint az kzismert, a farkasok falkban lnek. Ezek a falkk ltalban 5-8 egyedbl llnak, elfordulnak azonban ennl jval nagyobb egyedszm falkk is. A falkn bell szigor, hierarchikus rendszer uralkodik. Az egyedeknek a rangsorban elfoglalt helyk hatrozza meg, hogy a zskmnybl mennyit fogyaszthatnak el, illetve a hmek a rangsor alapjn prosodnak a szukkkal. Ragadoz llatok, tlapjukon a kisemlsktl kezdve a nagyobb patsokig sokfle zskmnyllat szerepel. Egy-egy farkasfalka akr mg egy jvorszarvast is kpes elejteni.
Htrnyokkal jr a nagy termet
Mg szoptats idejn elnyt lveznek a trsaiknl nagyobb, ersebb klykkutyk, ksbb a nagy termet mr htrnyokkal jr. Az elmlt 50 milli v leletei alapjn a nagytest ragadozk mindig knnyebben tntek el a Fld sznrl, mint a kisebbek – lltjk a kutyaflk kihalsnak okait tanulmnyoz paleontolgusok.
 Tbb tzmilli ven keresztl nagytest ragadozk npestettk be szak-Amerikt, mra azonban dnten kihaltak. A Science magazin legfrissebb szmban megjelent, a kutyaflk elmlt 50 milli ven belli kihalsnak okait kutat tanulmny szerint, ahogy a ragadozk egyre nagyobbra nnek, letmdjuk is egyre jellegzetesebb lesz, s minl specializltabbak, annl vdtelenebbek a krnyezeti vltozsokkal szemben. Ahogy a hsev llatok egyre nagyobbakk vlnak, rknyszerlnek, hogy maguknl nagyobb zskmnyra vadsszanak. Egrre, nylra tbb mr nem ri meg energit pazarolni –lltja Blaire Van Valkenburgh kutatsvezet paleobiolgus s a Los Angelesi University of California kutatcsoportja. A specializlds htrnyaiAmikor tlpik ezt a hatrt, azaz elkezdenek maguknl nagyobb llatra vadszni, rendszerint nagyobb lkapcsuk, valamint lesebb s mretesebb fogaik alakulnak ki, sszessgben specilizldnak erre az letformra. A specializlds rvn hossztvon az llatok sebezhetv vlnak, letkrlmnyeik vltozsa, - pldul ghajlatvltozs, amely hatst gyakorol a zskmnyllat elfordulsra -, vagy egy betegsg megjelense, knnyen idszakos eltnskhz vezethet. A nagy termet radsul nagyobb lhely-ignnyel is jr, ami mr nmagban korltozza a faj egyedeinek szmt. A paleontolgus kutatcsoport kutyaflk fogkvleteit, a fogak mretnek vltozst, valamint a ragadozk termetnek talakulst vizsglta. „jra s jra a fent emltett folyamatot figyelhettk meg” – nyilatkozta a Discovery-nek Blaire Van Valkenburgh. A cscsragadozk egyike sem lt hatmilli vnl tbbet, ezzel szemben szmos kisebb, mindenev faj – kolgiai szerepket tekintve leginkbb a ma l farkasokhoz, mosmedvkhez, prrifarkasokhoz hasonlt fajok - akr 11 milli vig is fennmaradtak.
Az eredmnyek rirnytjk a figyelmet a ma l ragadozkra is, elssorban a nagymacskkra, amelyek elkel helyeken szerepelnek a veszlyeztetett fajok listin. A mai fajok pusztulsban azonban nagy szerepe van a npessgrobbansnak s lhelyk zsugorodsnak is, s eltnsk nem is nhny milli v, hanem pr vtized eredmnye.
|