A krokodilok és az aligátorok
bobo 2006.05.06. 15:36
Rendszertanilag a hüllők úgynevezett Diapsida osztályába, azon belül az Archosauria alosztályba sorolható a krokodilok rendje (Crocodylia), melybe három család tagozódik be. Az egyik az Aligátorfélék családja (Alligatoridae), ide tartoznak az aligátorok és a kajmánok, a másik a Krokodilfélék családja (Crocodylidae), melynek a krokodilok a tagjai, és végül a Gaviálfélék családját (Gavialidae) a gaviálok képezik.
Láthatjuk tehát, hogy a krokodilok és aligátorok egy rendbe, de más-más családba tartoznak, vagyis egymásnak rokonai, mégis rendszertanilag is jelentős különbségek vannak köztük. Lássuk, melyek a legjelentősebbek ezek közül!
Az aligátorok állkapcsa a legtöbb faj esetében U-alakú, szélesebb, míg a krokodilok feje általában hegyesebb, V-alakú. Bár mindkét család tagjai igen nagy erőt képesek állkapcsaikkal kifejteni, az alligátorok valamivel erősebbek, amire szükségük is van, hiszen étrendjüknek a krokodiloktól eltérően részét képezik teknősök és héjjal rendelkező gerinctelenek is, amiket fel kell törniük.
Egy másik jelentős különbség a fogak helyzete. Az aligátorok felső állkapcsa jóval szélesebb, mint az alsó, így felső fogaik csukott száj mellett szinte teljesen takarják az alsókat. Ezzel szemben a krokodilok két állkapcsa megközelítőleg egyformán széles, így ha szájukat becsukják, helyenként az alsó, másutt a fölső fogak látszódnak viszonylag rendetlen benyomást keltve.
Só, gödör, satöbbi…
A krokodilok rendjébe tartozó minden állat rendelkezik úgynevezett sómirigyekkel, amelyek feladata a szervezetbe jutott só kiválasztása, és a nyelven vagy az alatt helyezkednek el. Míg ez a mirigy a krokodilokban és a gaviálokban jól működik, az alligátorok és kajmánok szervezetében nem tölti be funkcióját. Ezek épp ezért kevésbé képesek alkalmazkodni a tengeri életformához, mint a krokodilok és gaviálok, és inkább édesvizekben fordulnak elő.
|
A krokodilok színe világosabb zöldesbarna, míg az aligátorok rendszerint feketébe hajlanak. Mindkét család alsó és felső állkapcsán találhatók apró érzékelő gödröcskék, melyek a környező víz nyomásának változását detektálják, és ezáltal elősegítik a zsákmány helyzetének meghatározását, majd elejtését. Ezek a gödrök az aligátoroknak és a kajmánoknak csak a szája környékén fordulnak elő, míg a krokodilok testének szinte mindegyik pikkelyén megfigyelhető ilyen érzékelő bemélyedés. Ezek pontos szerepe nem ismert, feltételezik, hogy a kémiai érzékelésben is szerepet játszanak, esetleg a víz sótartalmát is detektálják.
Ezek tehát a legjellegzetesebb különbségek a krokodilok és az aligátorok családja között, melyek a legtöbb fajra érvényesek. Láthatjuk, hogy ha figyelmesen megnézzük az utunkba kerülő vérszomjas hüllőt, szabad szemmel is megállapíthatjuk, melyik család sarja.
|